Categories
BLOG

25 dollars worth of weed

Weed Measurements: weights chart, prices and tips

Whether we grow our own cannabis or buy it from someone else, we like to use familiar terms for the amount we are buying. If you’re new to the world of cannabis you may feel surprised by the number of slang terms used for various weights of weed. Often, the starting point for weed weights is usually an ounce. Numerous sub divisions of an ounce have evolved, often with their own unofficial names.

Summary:
How many grams are in an eighth of an ounce of weed?
Weed measurement chart in ounces and grams
Other slang terms for weed amounts
How to measure your weed weights easily
Growing your own weed from cannabis seeds is easy and cheap

How many grams are in an eighth of an ounce of weed?

Here is a list of some of the most commonly purchased weights of weed.

Ounce Gram
1/28 of an ounce (‘a gram’, ‘a dime bag’) 1 gram
⅛ of an ounce (‘an eighth’) ≈3.5 grams
¼ of an ounce (‘a quarter’) ≈7 grams
½ of an ounce (‘a half’) ≈14 grams
1 ounce (‘an ounce’, ‘a zip’) ≈28 grams

The cost of cannabis

The amount you will pay for cannabis can vary greatly. Whether you are in a legal or illegal cannabis country, the more you buy the cheaper it gets. Costs also vary significantly from country to country. An ounce of weed in Colorado (where it’s legal) will cost you less than it would in Saudi Arabia or Singapore (where prohibition is violently enforced).

If you know the person growing the cannabis then you may be able to buy it at cost/discounted prices. If you are new to an area with no contacts you may have no choice but to pay expensive street prices. But for many people in Europe, UK and USA prices of around €200/£200/$200 are not untypical if you are buying around an ounce of mid-range cannabis. Of course, you can pay a lot more for the very finest produce.

This article assumes typical street pricing of around €200/£200/$200, though we appreciate this varies significantly even within the same country. It’s also worth adding that even in areas with legal cannabis supply, there are those that will offer black market budget priced cannabis at prices that undercut ‘official’ prices and can be cheaper than the €/£/$200 level suggested here. However, quality/purity can’t always be guaranteed.

Conversely, in countries with regulated cannabis supply, some connoisseur black marketeers sell at prices higher than dispensary prices. Here, the reasons often given (sometimes with justification) is that the best of the black market weed is superior, grown from better genetics, or is truly organic.

An eighth of an ounce of weed:3.5 grams of weed. Working on a typical street price of around €200 per ounce, an eighth of an ounce should cost around €/£/$25. However, small purchases of weed are usually the least affordable way to buy it. Typical street costs can be nearer €35-40 or more, thats around €10 per gram for mid range cannabis. Higher quality strains can be twice the price!

In big cities, street prices can be higher with no guarantee of quality. Disillusionment with high weed prices is one of the main reasons people decide to grow their own.

Grams Cost
7 grams €/£/$50-60
14 grams €/£/$100-120
28 grams €200/£200/$200

A quarter of an ounce of weed: 7 grams of weed. Often this can cost around €/£/$50-60.

Half an ounce of weed: 14 grams of weed. Cost is usually around €/£/$100-120.

A full ounce of weed: 28 grams of weed. Usually you can pay around €200/£200/$200 for an ounce of mid-range cannabis, much more if you are in an expensive area or have few contacts. Even in legal dispensaries, the best quality strains can cost upwards $300 per ounce. That’s up to twice the price of the cheapest budget strains. Those with a friendly network of good growers may be able to buy weed for less.

Weed measurement chart in ounces and grams

Often the metric/imperials systems are used alongside each other. Just like other commodities, cannabis is more affordably priced when bought in large quantities. However, cannabis is far more than a commodity.

Large quality differences can exist from grower to grower, with much depending on the quality of the cannabis seeds, grow conditions and grower expertise.

Most cannabis supply networks, whether legal or illegal, have a pricing structure for budget, average and premium strains. Therefore pricing for a given weed weight can vary according to the quality. Sometimes the real challenge can be working out whether a strain is really worth the premium being asked.

Most of the day-to-day cannabis purchases are relatively small ones, a quarter ounce or less. Those buying in countries with regulated cannabis sales may have restrictions on maximum purchase amounts. In a Dutch coffeeshop you are usually restricted to buying a maximum of 5g of weed at a time.

Other slang terms for weed amounts

Lots of different local terms can be found for describing weed measurements. The origins of these terms is often unclear, with some of the original meanings being lost over time.

Dime or Dime Bag

A dime bag is often regarded as the smallest weed amount. If you are short of cash and just need enough weed to roll a joint or two then a dime bag is just what you need.

How many grams of weed is a dime bag?

1 gram of weed is typical. Often you will see just a single small bud if you are lucky.

How much does a dime bag cost?

Historically a dime bag cost around $10, hence the name ‘dime’ bag. But even that can change. These days, if the bud is particularly good quality, you may be asked more than $10 for it.

What does a dime bag look like?

Usually you can expect a small plastic bag, not much bigger than your thumb. But with any luck you can get one decent sized joint from your dime bag, maybe two if you don’t mind moderating the joint size a little.

Dub of bud

If you have a little more cash to spare you may wish to buy a dub of bud. The word ‘dub’ is thought (no-one can be 100% sure) to stand for ‘double dime bag’. In other words, twice the size of your standard dime bag.

How many grams of weed is a dub of bud?

2 grams of weed.

How much does a dub of bud cost?

Good question! Typically you would expect to pay around $20 for a dub of bud. But quality conscious dealers often offer high quality dub bags for premium prices, $30 or even more.

What does a dub of bud look like?

Expect a small bag that comfortably fits in the palm of your hand. Usually you get a self sealing transparent plastic bag with enough weed for around 4-5 joints. Usually you will get a couple of buds in your dub bag.

Eighth of bud

An eighth of bud is one of the more common weed amounts to purchase. Buying a dime bag can seem like an expensive way to purchase cannabis. But buying an eighth of bud allows you a little more buying power and perhaps a slightly better value deal

How many grams of weed is an eighth of bud?

3.5 grams of weed, one eighth of an ounce.

How much does an eighth of bud cost?

Prices vary so much even within a single country. An eighth of budget weed would be a lot cheaper than a eighth of premium quality weed in a big city. But for a mid-range ‘eighth’ you might expect to pay around €30/$30/£30.

What does an eighth of bud look like?

You might expect to see about 6 or 7 buds. Some generous dispensaries will upgrade you from 3.5g to a 4g deal for free. For many people, buying an eighth of cannabis is more cost effective than buying 2 or 3 dime bags.

Quarter of bud

A ‘quarter of bud’, or quarter ounce, is one of the larger weed amounts for a personal purchase. Perhaps you like the idea of getting a better value purchase. Or perhaps you simply love your cannabis and enjoy having enough to last you the week.

How many grams of weed is a quarter of bud?

7 grams of weed.

How much does a quarter of bud cost?

Expect to pay around €/£/$50-70 for a mid range deal. Prices can vary greatly of course, with premium buds coming in at higher prices.

What does a quarter of bud look like?

Expect a chunky sized bag that will fit in your palm. You might be able to get around a dozen joints from your quarter, maybe more

Half Ounce or Half a Zip

Many serious cannabis lovers hate to run out of their cherished buds. That’s why many buy in bulk and always have a few spare buds, just in case. A half ‘zip’ is one of the more ‘serious’ purchase quantities.

How many grams of weed is a half ounce?

14 grams of weed.

How much does a half ounce cost?

Much depends, of course. But for a mid range half ounce, you can expect to pay upwards of €/£/$100-125.

What does a half ounce look like?

You can expect a small bag, around the size of a modest bag of potato crisp snacks. If you use around a gram of weed every day or two, then you can expect a half ounce bag to last you around 3 weeks.

Full Ounce or Zip

In many dispensaries, an ounce is the largest amount of weed you are allowed to buy in one transaction. You get the best value when you buy in larger quantities. If you find a high quality strain which you simply love, and if you can afford it, an ounce of weed is a great stash which removes the anxiety of running out.

During the recent COVID-19 pandemic, many cannabis lovers bought (or grew) themselves ample inventories to allow them to get through lock down.

How many grams of weed is a full ounce?

28 grams of weed.

How much does a full ounce cost?

Around €/£/$ 200 for a mid-range quality level.

What does a full ounce look like?

You would need to ‘cup’ your hands to hold an ounce of buds in them. For most serious cannabis users, an ounce of weed would last a month or two. Some people call an ounce of weed a ‘lid’.

Quarter Pound or QP

Few of us ever buy a ‘QP’ or quarter pound of weed. Often it tends to be professional dispensary/coffee-shop owners that buy in wholesale quantities. Often the more professional vendors will have full cannabinoid and terpene analysis available on large purchases, this way you know exactly what you are buying.

How many grams of weed is a full quarter pound?

About 113 grams of weed, or 4 ounces. In many countries possession of such a quantity would be regarded as a serious crime. However, in some USA states, medical marijuana patients can own 3-6 ounces of cannabis.

How much does a full quarter pound cost?

In a legal USA state, you might expect to pay somewhere around $750 for a QP. Over the last few years, as US supply has occasionally exceeded demand, wholesale prices of cannabis have been lower than many of the licensed producers would have liked.

What does a full quarter pound look like?

Expect a large bag of weed! Similar in size to a large family bag of potato crisps or snacks.

How to measure your weed weights easily

When buying from a trusted supplier, it’s customary not to weigh your weed purchases and trust the person selling it. But not everyone agrees! Some people carry a simple set of digital scales around with them so they can double check that they are not being ripped off with their weed weights.

Others, especially those that live in areas with illegal cannabis, are reluctant to travel with a digital (or analogue) set of weighing scales. The concern would be that, if caught, they could be accused of being a cannabis dealer themselves.

Growing your own weed from cannabis seeds is easy and cheap

If the price of weed is restricting your ability to buy and enjoy it, then you may want to consider growing it yourself. The high cost of buying weed is often given as the main reason why people start growing it themselves. Once you have grown your own weed and realised how easy it is, you will feel reluctant to go back to buying it.

If you have never grown cannabis before the easiest way to start is probably with some autoflower seeds. These are easy to grow indoors or outdoors. Indoors, you can grow an autoflower seed in around 10-11 weeks. If you do well you may quite easily get 50-100g per plant. Even with the cost of buying a grow light, tent, extraction fan/filter and nutrients, your first cannabis grow will probably pay for itself.

Growing weed from feminised cannabis seeds is also a straightforward experience with modern cannabis genetics. Indoor growers of feminised seeds just need to reduce daily light hours to 12 in order to induce bloom in a feminised seed variety.

Many people also get great results growing cannabis outdoors or in a greenhouse. You can use either autoflowering cannabis seeds or feminised seeds. Yields can be very high, several hundred grams per plant are quite possible. You can save yourself lots of cash and grow a years supply of cannabis from just a few cannabis seeds.

Time to discover our biggest yielding cannabis strains

If you do decide to grow your own cannabis you will join the millions that already grow their own cannabis around the world. Cannabis is easy to grow. You can buy cannabis seeds easily online and select next day delivery.

Companies like Dutch Passion, which began in the 1980’s, have enjoyed many decades of successful cannabis breeding. During that time they have won numerous cannabis cups and made several breakthroughs. This includes Dutch Passion being the first to invent feminised seeds and the first (alongside the CBD Crew) to sell CBD rich seeds. Recently Dutch Passion became the first cannabis seed company to offer cannabis seeds rich in THCV and CBG.

If you want to grow your own cannabis all you need do is decide which type of cannabis seeds to buy and grow. The following articles may be very useful.

Heavy yielding strains guarantee you a heavy harvest. But you may be a connoisseur that really enjoys an exquisitely enjoyable terpene profile and taste. If so, you may be interesting in trying some particularly fruity tasting strains.

Whether you buy your weed or grow it yourself, make sure you enjoy the best quality you can!

Read on if you are keen to find out more about the different amounts of weed that are commonly purchased as well as their official (and slang!) names.

How Much Weed Costs and How Much to Buy

So you’re going to get some weed. Hooray! But wait… how much should you get? How many joints would that be? How much will that jar or bag of buds cost? How much does the average person consume per day, anyway? All reasonable questions, which we’re here to help answer.

This guide will give you some reference points on how much weed to buy during your next Colorado weedcation, and it’ll give you a good idea of how much you’ll pay for your stash. No one wants to overpay for pot and then have so much extra they leave it behind. Be sure to have a plan for traveling with your stash safely!

Table of contents

Gram or 8th: Buying Weed Samples
How Expensive is a Quarter: Weed for Strain Variety
How Much is a Half Ounce: Price Breaks on Weed
How Much Does it Cost to Buy an Ounce of Weed?
THC Bang for Your Buck
High-CBD Hemp Flower: Weed Without the High
Frequently Asked Questions About the Cost of Weed
Quick Weed Weight & Price Guide:
What is the price of weed?
How much is an ounce of weed?
How much does a gram cost?
How much does 3.5 grams of weed cost?
How much does 7 grams of weed cost?
How much does 14 grams of weed cost?

Gram or 8th: Buying Weed Samples

If you’re new to a strain, a gram or an eighth (3.5 grams, an 8 th of an ounce) would make a perfect test sample (Read our article on the normal weights to buy Cannabis). For reference, dispensary pre-rolls typically weigh in at a gram. Grams will cost anywhere from $5-15 and are the least efficient from a cost perspective, though they’re good for trying a strain before you commit to that full ounce.

If you’re looking to give a strain a couple tries and get a real feel for it over several sessions, we recommend an 8 th . It’s the most common weight purchased by most cannabis consumers due to its affordability and convenience.

The price of an eighth can vary greatly around the country, but they generally range from $25-$55 in Colorado and West Coast, to upwards of $60 on the East Coast. Most people will be happily buzzed on a budget of 1-2 grams per day. I’ve tested it, and you can even fit a full eighth of cannabis or raw organic hemp flower inside a safety case.

How Expensive is a Quarter: Weed for Strain Variety

A quarter is 1/4 of an ounce and weighs 7 grams. Quarters typically range from $50 to $80 in legal markets with premiums in prohibition states that can exceed $120 in some areas.

If you like having different strains on hand – like sativa in the morning and indica in the evening and maybe even some Raw Hemp Flower or CBD Kief (for varied effects) – this quantity is perfect for keeping a good sized stash on hand without going overboard. Minor price breaks can sometimes be seen at a quarter (depending on the specific dispensary or caregiver), but don’t expect them. Note that price breaks refer to price per gram as opposed to total cost.

How Much is a Half Ounce: Price Breaks on Weed

Weighing in at 14 grams, this quantity is where you’ll start to see more substantial price breaks. Half ounces generally cost between $90 and $160 in dispensaries. Once again, pricing is typically higher in areas where no legal market exists.

We recommend buying at this quantity if you’re a heavier smoker or have a high tolerance. It might be a good idea to keep some Raw Hemp Flower from a trusted source like Canna Comforts on hand to ‘extend’ the life of your cannabis. It’s much less expensive and runs around $30 for an eighth. It’s legal to buy Hemp Flower online and have mailed to you.

If the dispensary lets you mix and match the eighths of cannabis that comprise the half ounce (some do, but again, don’t expect it. Just ask your budtender), you’ll get a nice balance of affordability and strain variety.

How Much Does it Cost to Buy an Ounce of Weed?

Looking for the most for your money? Get ready to shell out for an ounce. This is the legal limit one person can purchase in many legal markets. Most dispensaries have ounce specials that range between $100 and $300. Almost any caregiver or dispensary is going to offer an ounce special in some capacity, and the price per gram is much lower than it would be in smaller quantities.

THC Bang for Your Buck

Additionally, some dispensaries will let you mix and match strains in eighth or quarter quantities that, when combined, weigh an ounce. This is the smart quantity to purchase if you’re a heavy consumer, and it’s also a great way to stock up the entire smoking circle.

High-CBD Hemp Flower: Weed Without the High

Even if you don’t live in a legal state, you can still reap the benefits of whole-plant, full-spectrum cannabinoids with raw organic hemp flower. We like Canna Comforts because they produce effective, enjoyable products that meet our CBD Buyer’s Guide criteria for safety, potency, and efficacy.

We especially enjoy the strains Lifter (shown below) and Special Sauce (add a sprinkle of Elektra kief for even more powerful symptom relief), but Canna Comforts‘ diverse collection of hemp flower strains ensures there’s an option for every need. Smoking hemp flower induces fast-acting relief from a broad range of symptoms in an enjoyable, natural, truly whole-plant form.

Frequently Asked Questions About the Cost of Weed

On the off chance you still have some unanswered questions about weed pricing, we’ve put together this handy FAQ section where you can quickly learn the answer. Keep in mind, that prices vary due to quality, availability, and many other factors.

Quick Weed Weight & Price Guide:

Weed Measurement Weight In Grams Price Range:
1 gram weed 1 gram $3 – $15+
1 eighth ounce weed 3.543 grams $25 – $55
1 quarter ounce weed 7.087 grams $50 – $80
1 half ounce weed 14.175 grams $90 – $160
1 ounce weed 28.345 grams $100 – $300

What is the price of weed?

The answer to this question varies based on how much you buy. Typically, the price per gram of weed decreases as you buy more quantity. Meaning a single gram of cannabis can range from $3-$15+ depending on whether you’re buying by the gram or by the ounce.

How much is an ounce of weed?

Also known as a zip, an ounce of cannabis typically costs between $100 and $300+.

How much does a gram cost?

A gram of weed costs between $5 and $15+.

How much does 3.5 grams of weed cost?

Also known as an eighth, 3.5g of cannabis costs between $25-$55 in Colorado and the West Coast, to upwards of $60 on the East Coast.

How much does 7 grams of weed cost?

Also known as a quarter, 7 grams of cannabis costs between $50 to $80 in legal markets with premiums in prohibition states that can exceed $120 in some areas.

How much does 14 grams of weed cost?

Also known as a half ounce, 14 grams of cannabis costs between $90 and $160 in legal dispensaries.

This guide will give you some reference points on how much weed to buy during your dispensary visit, as well as how much you'll pay for your stash. ]]>